Hagfors Brukshundklubb

Klubbmästare/vandringspris

Hundar med ägare som fått vandringspriser genom åren

 

KM Lydnad

2016: Inställt
2015: Hoppjerkers Rock'N Roll Part Queen - Leif Wigren
2014: Hoppjerkers Rock'N Roll Part Queen - Leif Wigren
2013: Hoppjerkers Rock'N Roll Part Queen - Leif Wigren
2012: Hoppjerkers Rock'N Roll Part Queen - Leif Wigren

 

KM Spår

2016: Inställt
2015: Pilfalkens Yenta - Britt Skålberg
2014: Inställt
2013: Pilfalkens Yenta - Britt Skålberg
2012: Krokasmedens Jedi - Maja Antonsson

 

Årets Träningsekipage

2016: Susanna Hildeberg med Truls
2015: Susanna Hildeberg med Truls
2014: Ingemar Jansson med Yagge
2013: Leif Wigren med Zamora
2012: Leif Wigren med Zamora

 

Bästa Utställningshund

Sedan 1994 finns ett vandringspris för Klubbens bästa utställningshund.

Detta för att motivera och stimulera ägarna att även ställa på officiella utställningar. 

Det finns även sedan 1999 ett tilläggspris för de hundar som tävlar i Europa.

2016: Pilfalkens Yenta - Britt Skålberg
2015: Woodlooks Love Bug - Hans Eklund
2014: Woodlooks Love Bug - Hans Eklund
2013: Inga inlämnade resultat

2012: Tjärbäckens Karelin – Lisbet Nässén
2011: Chêne Collines Cappuccino Cream - Anna Lindstedt
2010: Woodlooks Just a dream - Susanne Eklund
2009: Woodlooks Fantastic - Hans Eklund
2008: Woodlooks Fantastic- Hans Eklund
2007: Flymossens Ceylon - Anna Lindstedt    
2006: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg  
2005: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg  
2004: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg
2003: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg
2002: Badavies Palantir - Petra Karlsson 
2001: Badavies Palantir - Petra Karlsson   
2000: LP Sush Nuch Jaroslav Bolero - Marina Pettersson

 

Bästa Brukshund

2016:
2015: Pilfalkens Yenta - Britt Skålberg
2014: Lovely Palantir's Angie - Petra Karlsson
2013: Memoars Orella - Petra Karlsson

2012: Beer-Sebas Pepsi – Torbjörn Sjökvist
2011: Krokasmedens Jedi - Maja Antonsson
2010: Krokasmedens Jedi - Maja Antonsson
2009: Lintrollets Älva - Monica Lindfors / Essvalds Ranja - Britt Skålberg
2008: Lintrollets Älva - Monica Lindfors 
2007: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg
2006: Pilfalkens Umbra - Britt Skålberg
2005: Hedene Rose Bill - Petra Karlsson
2004: Pilfalkens Raskenstam - Ingemar Jansson
2003: Woodlooks Yum Yum - Marie-Louise Larsson
2002: Poetry's Fröken Julie - Katarina Axelsson
2001: Pilfalkens Raskenstam - Ingemar Jansson
2000: Pilfalkens Raskenstam - Ingemar Jansson

 

Bästa Lydnadshund

2016:
2015: Pilfalkens Yenta - Britt Skålberg
2014: Hoppjerkers Rock N' Roll Queen - Leif Wigren
2013: Hoppjerkers Rock N' Roll Queen - Leif Wigren

2012: Björklundens Helgon Duke Of Ricka – Ingrid Birath
2011: Klockarelyckans Xzera - Marina Bergström
2010: Dubions Hipp - Daniela Balan 
2009: Esswalds Ranja - Britt Skålberg
2008: Memoars Orella - Petra Karlsson
2007: Björklundes Stollige Sture - Ingrid Birath
2006: Pilfalkens Ukkla - Lena Karlsson

2005: Hedene Rose Bill - Petra Karlsson 
2004: Hedene Rose Bill - Petra Karlsson 
2003: Hedene Rose Bill - Petra Karlsson
2002: Huldrans Caxi - Louise Ludvigsson
2001: Rö-Holmens Exenho - Niclas Jansson
2000: Pilfalkens Dastie - Britt Skålberg

 

Bästa Appellhund

2016:
2015: Hoppjerkers Poison - Britta Wigren
2014: Lovely Palantir's Angie - Petra Karlsson
2013: Wilsés Mette-Marit - Marina Bergström

2012: Klockarelyckans Xzera – Marina Bergström
2011: Comics Brown Swing For Glory - Anna Mast
2010: Indragårdens Farrax - Li Hultgård 
2009: Esswalds Ranja - Britt Skålberg 
2008: Memoars Orella- Petra Karlsson
2007: Gemdales Retired Remington - Susanna Åström 
2006: Lidtrollets Älva - Monica Lindfors
2005: Pilfalkens Ukkla - Lena Karlsson
2004: Morrgårdens Gross - Karl-Åke Karlsson
2003: Woodlooks Bossanova Baby - Susanne Eklund
2002: Heratorpets Jerry Lee - Marina Bergström 
2001: Rö-Holmens Exenho - Niclas Jansson
2000: Pilfalkens Raskenstam - Ingemar Jansson